Americké prezidentské volby - jenom špička ledovce

05.02.2018 20:20

 

Celosvětově nejznámější kauzou současnosti, která se týká ruského ovlivňování, je nepochybně údajné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Ruský prezident Vladimír Putin toto nařčení odmítl: „Ve Spojených státech byla vyvolána hysterie, že Rusko ovlivňuje americké prezidentské volby. (...) Je mnohem snazší odvést pozornost lidí takzvanými ruskými hackery, špiony a vměšováním,“ řekl Putin novinářům v říjnu 2016. „Opravdu si někdo myslí, že by Rusko mohlo jakkoli ovlivnit volbu amerického národa? To je snad Amerika nějakou banánovou republikou? Amerika je velká mocnost,“ dodal ruský prezident.

V tomto vyjádření Putin výtečně shrnul jednu z běžných mylných představ o dezinformační kampani. Lidé mají často představu, že aby byla dezinformační kampaň účinná, musí být všeobjímající, stoprocentní, musí změnit názory voličů. Techniky, které podle amerických tajných služeb (odtajněná zpráva ICA z ledna 2017 v PDF) Rusové využili, jsou ale mnohem pestřejší a delikátnější.

Hlavní závěry amerických tajných služeb FBI, CIA a NSA z ledna 2017:

  • „Domníváme se, že ruský prezident Vladimír Putin nařídil kampaň s cílem ovlivnit americké prezidentské volby. Cílem Ruska bylo podkopat důvěru americké veřejnosti v demokratickou volbu...“

  • „Všechny tři organizace souhlasí s tím, že ruská vláda se pokoušela zvýšit šance kandidáta Trumpa tím, že diskreditovala ministryni Clintonovou...“

  • „Ruský postup se vyvíjel spolu s tím, jak se měnily vyhlídky jednotlivých kandidátů. Když se Moskvě zdálo, že ministryně Clintonová je favoritkou voleb, ruská kampaň se více zaměřila na to, aby poškodila její budoucí prezidentskou roli.“

Ruské snažení podle společného prohlášení amerických tajných služeb zahrnovalo tyto prvky:

  • informační operace
  • kyberútoky - včetně útoků na Republikány i Demokraty
  • operace tajných služeb
  • operace prostředníků a třetích stran
  • činnost placených uživatelů sociálních sítí, tzv. trolů
  • činnost státem financovaných médií
  • zveřejnění odcizených soukromých informací skrze prostředníka

Americké agentury zároveň varují, že „Moskva vyhodnotí účinnost svého snažení v amerických volbách, a tyto nově nabyté zkušenosti využije v budoucích pokusech ovlivňování ve světě.“

Většina lidí si ze zpráv o ruském ovlivňování amerických voleb pamatuje jen jediné - že se Rusový údajně snažili pomoci k vítězství Donaldu Trumpovi. To je ale nesmírně zjednodušený a jednostranný závěr. Mnohem důležitější je obecné zaměření ruské kampaně, kterou americké tajné služby popisují: snaha o podkopání důvěry v demokratické instituce, například ve volby.

„Domníváme se, že kampaň na ovlivnění voleb byla logickým pokračováním dlouhodobých snah Kremlu o podkopání amerického liberálně-demokratického pořádku,“ uvádí doslova zpráva. „Putin a další vysoce postavení ruští představitelé vnímají tento pořádek jako hrozbu pro Rusko a pro Putinův režim.“

 

Zdroj: https://technet.idnes.cz

Poznámka pro čtenáře
Vycházíme z veřejně dostupných materiálů, oficiálních zdrojů a uniklých informací. Zdroje odkazujeme přímo v textu. Tento článek je konkrétně o ruských informačních operacích. Ruské tajné služby nejsou pochopitelně jediné, které se snaží ovlivňovat politické dění v jiných státech.