Bhagavadgítá XI-3 - Vesmírná podoba

06.05.2014 20:30

 

SLOKA 41 - 42

sakheti matva prasabham yad uktam
he krsna he yadava he sakheti
ajanata mahimanam tavedam
maya pramadat pranayena vapi

yac cavahasartham asat-krto 'si
vihara-sayyasana-bhojanesu
eko 'tha vapy acyuta tat-samaksam
tat ksamaye tvam aham aprameyam

sakha - pritel; iti - tak; matva - myslici; prasabham - troufale; yat - cokoliv; uktam - rekl; he krsna - o Krsno; he yadava - o Jadavo; he sakhe - drahy priteli; iti - tak; ajanata - aniz bych vedel; mahimanam - nadhera; tava - Tvoje; idam - to; maya - mnou; pramadat - z posetilosti; pranayena - z lasky; va api - bud; yat - cokoliv; ca - take; avahasa-artham - jako zert; asat-krtah - potupa; asi - byl jsi; vihara - zabava; sayya - leze; asana - sede; bhojanesu - pri spolecnem jidle; ekah - sam; atha va - nebo; api - take; acyuta - o neomylny; tat-samaksam - ve spolecnosti; tat - vsechny tyto; ksamaye - promin; tvam - Ty; aham - ja; aprameyam - nezmerny.

Povazoval jsem Te za sveho pritele, a proto jsem Te nekdy unahlene oslovil ,,Krsno``, ,,Jadavo``, ,,muj priteli``, aniz bych znal Tvoji slavu. Prosim Te, odpust mi vse, co jsem Ti ucinil z posetilosti nebo z lasky. Mnohokrat jsem byl k Tobe nezdvorily, kdyz jsme spolu zertovali pri odpocinku, kdyz jsme lezeli na stejne posteli, sedeli ci jedli, at o samote, nebo v pritomnosti mnoha pratel. Promin mi, prosim Te, vsechny me prestupky, o nezmerny.

VYKLAD: Ackoliv se Krsna zjevil pred Ardzunou ve sve vesmirne podobe, Ardzuna si pamatoval na svuj pratelsky vztah k Nemu a prosil Krsnu, aby mu prominul vsechny nezdvorilosti. Ardzuna priznal, ze nikdy nevedel, ze by Krsna mohl nabyt takove vesmirne podoby, prestoze mu jiz Krsna jako svemu priteli vysvetlil, kdo je. Ardzuna nevedel, kolikrat ponizil Krsnu, kdyz Ho oslovil ,,muj priteli``, ,,Krsno``, ,,Jadavo`` a podobne, aniz by si uvedomoval Jeho majestat. Krsna je vsak tak mily a shovivavy, ze i pres svou svrchovanost mel k Ardzunovi pratelsky vztah. Takovy je vzajemny transcendentalni laskyplny vztah mezi oddanym a Krsnou, ktery trva naveky a nemuze byt zapomenut. Lze to pozorovat na Ardzunove chovani. Prestoze videl vznesenost vesmirne podoby, nemohl zapomenout na svuj pratelsky vztah ke Krsnovi.

SLOKA 43

pitasi lokasya caracarasya
tvam asya pujyas ca gurur gariyan
na tvat-samo 'sty abhyadhikah kuto 'nyo
loka-traye 'py apratima-prabhava

pita - otec; asi - jsi; lokasya - celeho sveta; cara - pohybliveho; acarasya - nehybneho; tvam - jsi; asya - z toho; pujyah - hodny uctivani; ca - take; guruh - ucitel; gariyan - slavny; na - nikdy; tvat-samah - roven Tobe; asti - je; abhyadhikah - vetsi; kutah - jak je mozne; anyah - jini; loka-traye - ve trech planetarnich soustavach; api - take; apratima-prabhava - nezmeritelna moci.

Jsi otec celeho vesmirneho projeveni, pohybliveho i nehybneho. Jsi jeho uctyhodny Pan a nejvyssi duchovni ucitel. Nikdo se Ti nemuze vyrovnat a nikdo nemuze byt jako Ty. Jak Te nekdo v techto trech svetech muze prekonat, o Pane s nezmeritelnou moci?

VYKLAD: Sri Krsna, Nejvyssi Osobnost Bozstvi, je hoden, aby Ho uctivaly vsechny zive bytosti, tak jako otec je hoden, aby byl uctivan svym synem. Krsna je prvni duchovni ucitel, nebot puvodne predal vedske poznani Brahmovi a nyni prednasi Bhagavadgitu Ardzunovi. V soucasne dobe musi byt kazdy pravy duchovni ucitel clankem ucednicke posloupnosti, ktera pochazi od Krsny. Neni-li clovek Krsnovym predstavitelem, nemuze byt ucitelem ci duchovnim mistrem v transcendentalnich zalezitostech.

Nejvyssi Pan je veleben mnoha zpusoby. Jeho velikost je nezmeritelna. Nikdo nemuze byt vetsi nez Nejvyssi Osobnost Bozstvi, Krsna, ponevadz nikdo v zadnem projeveni, at hmotnem ci duchovnim, Mu neni roven, natoz aby Ho predcil. Vsichni jsou Mu podrizeni; nikdo se Mu nemuze vyrovnat. Je to take potvrzeno ve Svetasvatara Upanisade (6.8):

na tasya karyam karanam ca vidyate
na tat-samas cabhyadhikas ca drsyate

Sri Krsna ma smysly a telo jako obycejny clovek, ale mezi Jeho smysly, Jeho mysli a Jim samotnym neni rozdil. Posetili lide, kteri to neznaji dokonale, rikaji, ze Krsna se lisi od sve duse, mysli, srdce a tak dal. Krsna je absolutni, a proto jsou Jeho cinnosti a sily svrchovane. Ackoliv nema smysly jako my, muze vykonavat vsechny smyslove cinnosti; to znamena, ze Jeho smysly nejsou nedokonale nebo omezene. Nikdo nemuze byt vetsi nez Krsna, nikdo se Mu nemuze rovnat a vsichni jsou Mu podrizeni.

Veskere cinnosti, vedomosti a moc Nejvyssi Osobnosti jsou transcendentalni. V Bhagavadgite (4.9) se rika:

janma karma ca me divyam evam yo vetti tattvatah
tyaktva deham punar janma naiti mam eti so 'rjuna

Kdokoliv zna Krsnovo transcendentalni telo, Jeho cinnosti a dokonalost, se po opusteni tela navrati k Nemu a nikdy se nevrati do tohoto strastiplneho sveta. Proto bychom meli mit na pameti, ze Krsnovy cinnosti jsou zcela jine nez cinnosti ostatnich lidi. Nejlepsi je ridit se Krsnovymi zasadami, ktere nas dovedou k dokonalosti. Uvadi se take, ze neni nikdo, kdo by byl Krsnovi nadrizen; vsichni jsou Jeho sluzebnici. Sri Caitanja-caritamrta (Adi 5.142) rika: ekale isvara krsna, ara saba bhrtya. Pouze Krsna je Buh a vsichni ostatni jsou Jeho sluzebnici. Vsichni poslouchaji Jeho prikazy, nikdo se nemuze protivit Jeho vuli. Kazdy musi jednat podle Jeho narizeni, nebot kazdy je pod Jeho dohledem. V Brahma-sanhite se pise, ze Krsna je pricina vsech pricin.

SLOKA 44

tasmat pranamya pranidhaya kayam
prasadaye tvam aham isam idyam
piteva putrasya sakheva sakhyuh
priyah priyayarhasi deva sodhum

tasmat - proto; pranamya - projevy ucty; pranidhaya - padaje; kayam - telo; prasadaye - prosit o milost; tvam - Tebe; aham - ja; isam - Nejvyssiho Pana; idyam - hodny uctivani; pita iva - jako otec; putrasya - se synem; sakha iva - jako pritel; sakhyuh - s pritelem; priyah - mily; priyayah - s milym; arhasi - mel bys; deva - muj Pane; sodhum - shovivavy.

Jsi uctyhodny Nejvyssi Pan vsech zivych bytosti. Padam pred Tebou k zemi, abych Ti vyjadril svoji hlubokou uctu a poprosil Te o milost. Prosim Te, odpust mi vsechno zle, ceho jsem se vuci Tobe dopustil a bud ke mne shovivavy, jako je otec k synovi, pritel k priteli ci mily k mile.

VYKLAD: Oddani maji ke Krsnovi ruzne vztahy; nekdo s Nim jedna jako se svym synem, jiny se k Nemu chova jako ke svemu muzi, priteli nebo nadrizenemu. Vztah Krsny a Ardzuny je pratelsky. Tak jako jsou otec, manzel nebo nadrizeny shovivavi, tak je shovivavy i Krsna.

SLOKA 45

adrsta-purvam hrsito 'smi drstva
bhayena ca pravyathitam mano me
tad eva me darsaya deva rupam
prasida devesa jagan-nivasa

adrsta-purvam - nikdy predtim nevidel; hrsitah - potesen; asmi - jsem; drstva - videt; bhayena - z bazne; ca - take; pravyathitam - rozrusen; manah - mysl; me - moje; tat - proto; eva - zajiste; me - mne; darsaya - ukazat; deva - o Pane; rupam - podoba; prasida - slituj se; deva-isa - o Pane vsech polobohu; jagat-nivasa - utociste vesmiru.

Jsem potesen pri pohledu na tuto vesmirnou podobu, kterou jsem nikdy predtim nevidel, avsak zaroven se moje mysl chveje bazni. Proto Te prosim, slituj se nade mnou a ukaz se mi znovu ve sve podobe jako Osobnost Bozstvi, o Pane vsech polobohu, o pribytku vesmiru.

VYKLAD: Ardzuna ma vzdy duveru ke Krsnovi, nebot Krsna je jeho mily pritel. Tak jako se nekdo raduje z bohatstvi sveho pritele, tak se i Ardzuna radoval, ze jeho pritel Krsna je Nejvyssi Osobnost Bozstvi a ze muze ukazat takovou uzasnou vesmirnou podobu. Pote, co ji spatril, vsak dostal strach, ze se ze sveho ryziho pratelstvi dopustil vuci Krsnovi mnoha prohresku. Jeho mysl se proto chvela bazni, ackoliv se nemel ceho obavat. Proto Ardzuna prosi Krsnu, aby na sebe vzal podobu Narajana, nebot Krsna se muze objevit v jakekoliv podobe. Vesmirna podoba je docasna stejne jako hmotny svet. Na duchovnich planetach, Vaikunthach, ma vsak Krsna transcendentalni telo se ctyrmi pazemi a nazyva se Narajana. V duchovnim svete je nekonecne mnozstvi planet a na kazde planete je Krsna pritomen prostrednictvim svych dokonalych podob, ktere maji ruzna jmena. Ardzuna si pral spatrit jednu z techto podob, sidlicich na Vaikunthach. Na kazde duchovni planete sidli ctyrruky Narajana a v kazde ruce drzi jeden symbol - lasturu, lotosovy kvet, kyj a disk. Podle toho, v ktere ruce tyto symboly drzi, maji podoby Nejvyssiho Pana ruzna jmena. Vsechny tyto podoby jsou totozne s Krsnou, a proto Ardzuna prosil o spatreni Jeho ctyrruke podoby.

SLOKA 46

kiritinam gadinam cakra-hastam
icchami tvam drastum aham tathaiva
tenaiva rupena catur-bhujena
sahasra-baho bhava visva-murte

kiritinam - s helmou; gadinam - s kyjem; cakra-hastam - s diskem v ruce; icchami - preji si; tvam - Tebe; drastum - spatrit; aham - ja; tatha eva - v teto pozici; tena eva - timto; rupena - podobo; catuh-bhujena - ctyrrukou; sahasra-baho - o tisiciruky; bhava - stan se; visva-murte - o vesmirna podobo.

O vesmirna podobo, o tisiciruky Pane, preji si spatrit Te s korunou na hlave, s kyjem, diskem, lasturou a lotosovym kvetem v Tvych rukach. Touzim spatrit Te v teto ctyrruke podobe.

VYKLAD: V Brahma-sanhite (5.39) se uvadi: ramadi-murtisu kala-niyamena tisthan. Buh ma statisice vecnych podob, z nichz nejvyznacnejsi jsou Rama, Nrsinha a Narajana. Existuje nekonecne mnozstvi techto podob, ale Ardzuna vedel, ze Krsna je Nejvyssi Osobnost Bozstvi a ze na sebe prijal docasnou vesmirnou podobu. A nyni si preje spatrit Krsnu v Jeho duchovni podobe Narajany. Tento vers bezpochyby potvrzuje vypoved ze Srimad Bhagavatamu, ze Krsna je puvodni Osobnost Bozstvi a ze vsechny ostatni podoby z Neho vychazeji. Od svych dokonalych aspektu se nelisi a zustava Bohem ve vsech svych podobach. Ve vsech techto podobach je neustale mladikem. To je trvala, nemenici se vlastnost Nejvyssi Osobnosti Bozstvi. Kdo zna Krsnu, ten se okamzite oprostuje ode vsech znecisteni hmotneho sveta.

SLOKA 47

sri-bhagavan uvaca
maya prasannena tavarjunedam
rupam param darsitam atma-yogat
tejo-mayam visvam anantam adyam
yan me tvad anyena na drsta-purvam

sri-bhagavan uvaca - Krsna, Nejvyssi Osobnost Bozstvi, pravil; maya - Mnou; prasannena - z milosti; tava - tobe; arjuna - Ardzuno; idam - tuto; rupam - podobu; param - transcendentalni; darsitam - ukazal; atma-yogat - Mou vnitrni silou; tejah-mayam - zarici; visvam - cely vesmir; anantam - nekonecny; adyam - puvodni; yat - to, co; me - Moje; tvat anyena - krome tebe; na drsta-purvam - dosud nikdo nespatril.

Vzneseny pravil: Muj mily Ardzuno, s radosti jsem ti Mou vnitrni energii zjevil nejvyssi vesmirnou podobu v hmotnem svete; prvotni podobu, nekonecnou a zarici, kterou krome tebe doposud nikdo nespatril.

VYKLAD: Ardzuna si pral videt vesmirnou podobu Nejvyssiho Pana a Sri Krsna mu z milosti zjevil svou zarici, svrchovanou vesmirnou podobu, ktera byla oslnujici jako slunce a jejiz mnohe tvare se rychle menily. Krsna ukazal tuto podobu, kterou projevil svou vnitrni silou, a ktera se vymyka lidskemu chapani, jen aby splnil Ardzunovo prani. Nikdo pred Ardzunou Krsnovu vesmirnou podobu doposud nespatril, ale kdyz byla zjevena Ardzunovi, mohli ostatni oddani na nebeskych a jinych planetach ve vnejsim vesmiru tuto zarivou podobu take spatrit. Vesmirnou podobu jeste nikdy nevideli, ale nyni jim to bylo umozneno diky Ardzunovi. Jinymi slovy, nyni mohli vsichni oddani spatrit vesmirnou podobu, kterou Krsna milostive ukazal Ardzunovi.

Nekteri lide dodavaji, ze Krsna tuto podobu ukazal take Durjodhanovi, kdyz k nemu prisel, aby uzavrel mir. Durjodhana nanestesti mirove poselstvi neprijal, avsak Krsna mu tehdy ukazal nektere ze svych vesmirnych podob. Tyto podoby se ovsem lisily od podoby, kterou zjevil Ardzunovi. Je zde jasne receno, ze tuto podobu doposud nikdo nespatril.

SLOKA 48

na veda-yajnadhyayanair na danair
na ca kriyabhir na tapobhir ugraih
evam-rupah sakya aham nr-loke
drastum tvad anyena kuru-pravira

na - nikdy; veda-yajna - obeti; adhyayanaih - nebo studiem Ved; na - ne; danaih - dobrocinnosti; na - nikdy; ca - take; kriyabhih - zboznymi skutky; na - nikdy; tapobhih - tvrdym pokanim; ugraih - prisnym; evam-rupah - v teto podobe; sakyah - mohu; aham - Ja; nr-loke - v hmotnem svete; drastum - byt spatren; tvat - nez ty; anyena - jinym; kuru-pravira - o nejlepsi z Kuruovskych bojovniku.

O nejlepsi z Kuruovskych bojovniku, pred tebou tuto vesmirnou podobu nikdo nikdy nespatril, nebot v hmotnem svete ji nikdo nemuze spatrit studovanim Ved, obetmi, dobrocinnostmi, zboznymi skutky, ani tvrdym pokanim.

VYKLAD: Musime si uvedomit, co se v teto souvislosti mysli slovy ,,bozsky zrak``. Kdo muze nabyt bozskeho zraku? Bozsky znamena ,,podobny Bohu``. Dokud clovek neni zbozny jako polobuh, nemuze mit bozsky zrak. Kdo je tedy polobuh? Ve Vedach se pise, ze ten, kdo uctiva Visnua, je polobuh (visnu-bhaktah smrta devah). Ateiste neboli ti, kteri na Visnua neveri a tvrdi, ze pouze neosobni aspekt Krsny je to Nejvyssi, nemohou ziskat bozsky zrak. Je nemozne ponizovat Krsnu a zaroven mit bozsky zrak, ktery je mozno ziskat jen tim, ze se staneme oddanymi. Jinymi slovy, vsichni, kdo maji bozsky zrak, mohou videt vse, tak jako Ardzuna.

V Bhagavadgite je podan popis vesmirne podoby, kterou pred Ardzunou jeste nikdo nezhledl. Nyni si ale muzeme udelat predstavu, jak visva-rupa vypadala. Ti, kteri maji skutecne bozske vlastnosti, mohou Krsnovu vesmirnou podobu spatrit, ale nikdo nemuze mit bozske vlastnosti, aniz by byl cistym oddanym Krsny. Presto vsak oddani s bozskou povahou a bozskym zrakem nemaji velky zajem o zhlednuti Krsnovy vesmirne podoby. V predeslem versi se pise, ze Ardzuna touzil, aby se Krsna zjevil ve sve ctyrruke podobe jako Visnu, a ze z vesmirne podoby mel ve skutecnosti strach.

V tomto versi je nekolik dulezitych slov, jako napriklad veda-yajnadhyayanaih, coz poukazuje na studium Ved a obetni pravidla. Slovem veda se mysli veskera vedska literatura, jako jsou ctyri Vedy (Rg, Jadzur, Sama a Atharva), osmnact Puran, Upanisady a Vedanta-sutra. Vsechny muzeme studovat, bud doma, nebo kdekoliv jinde. Podobne jsou sutry (Kalpa-sutry a Mimansa-sutry) urceny ke studiu obetnich metod. Slovo danaih znamena dary, ktere jsou darovany vhodnym osobam - napriklad brahmanum a vaisnavum zapojenym v transcendentalni laskyplne sluzbe Panovi. Zbozne cinnosti poukazuji na obet agni-hotra a na predepsane povinnosti pro ruzne kasty. Dobrovolne prijeti telesneho pokani se nazyva tapasya. Nekdo dokaze delat vsechno - cinit pokani, davat milodary, studovat Vedy a tak dal, avsak neni-li oddanym, jako je Ardzuna, nemuze spatrit Krsnovu vesmirnou podobu. Stoupenci neosobni filozofie si take predstavuji, ze Panovu vesmirnou podobu vidi, ale z Bhagavadgity je patrno, ze impersonaliste nejsou oddanymi. Proto je pro ne zcela nemozne videt Krsnovu vesmirnou podobu.

Mnozi lide se snazi vytvaret inkarnace. Nekdy mylne prohlasuji obycejneho cloveka za inkarnaci, ale to je nesmysl. Musime dodrzovat zasady Bhagavadgity, abychom meli moznost dosahnout dokonaleho duchovniho poznani. Ackoliv je Bhagavadgita povazovana za pripravne studium k vede o Bohu, je presto dokonala a jejim prostrednictvim muzeme rozlisit, co je co. Nasledovnici nejake pseudoinkarnace se mohou domnivat, ze videli transcendentalni inkarnaci Boha nebo vesmirnou podobu, ale to nemuze byt akceptovano, nebot zde se jasne rika, ze nikdo nemuze spatrit vesmirnou podobu Boha, neni-li Krsnovym oddanym. Nejdrive se tedy clovek musi stat cistym oddanym, a pak snad muze tvrdit, ze to, co videl, byla vesmirna podoba. Krsnuv oddany neprijima falesne inkarnace nebo stoupence falesnych inkarnaci.

SLOKA 49

ma te vyatha ma ca vimudha-bhavo
drstva rupam ghoram idrn mamedam
vyapeta-bhih prita-manah punas tvam
tad eva me rupam idam prapasya

ma - at prestane; te - tobe; vyatha - potiz; ma - zanech; ca - take; vimudha-bhavah - zmateni; drstva - z pohledu; rupam - podoba; ghoram - strasliva; idrk - jaka je; mama - Moje; idam - tato; vyapeta-bhih - zbaven vseho strachu; prita-manah - bud vesele mysli; punah - znovu; tvam - ty; tat - to; eva - tak; me - Moje; rupam - podoba; idam - tato; prapasya - pohled.

Nenecham te vice se znepokojovat pohledem na tuto Moji straslivou podobu. O Muj oddany, zanech vsech zmatku. S klidnou mysli se nyni muzes podivat na Moji vytouzenou podobu.

VYKLAD: Na zacatku Bhagavadgity se Ardzuna obaval, ze bude muset zabit sveho uctyhodneho pradeda Bhismu a ucitele Dronu, ale Krsna rekl, ze se nemusi bat zabit sveho deda. Kdyz se Dhrtarastrovi synove pokouseli obnazit Draupadi pred shromazdenim Kuruovcu, nenamital nic ani Bhisma, ani Drona, a za takove zanedbani povinnosti by meli byt zabiti. Krsna zjevil Ardzunovi svou vesmirnou podobu, jen aby ukazal, ze tito lide uz byli pro nezakonne jednani zabiti. Ukazal mu tuto scenu take z toho duvodu, ze oddani jsou vzdy mirumilovni a takove straslive ciny nemohou konat. Kdyz nyni vysel najevo ucel projeveni vesmirne podoby, pral si Ardzuna spatrit ctyrrukou podobu a Krsna mu vyhovel. Oddany vsak nejevi zadny zvlastni zajem o vesmirnou podobu, ponevadz na teto urovni neexistuje laskyplna vymena citu. Oddany si preje bud pokorne vyznavat uctu, nebo touzi videt Krsnovu dvourukou podobu, aby mohl s laskou slouzit Nejvyssi Osobnosti Bozstvi.

SLOKA 50

sanjaya uvaca
ity arjunam vasudevas tathoktva
svakam rupam darsayam asa bhuyah
asvasayam asa ca bhitam enam
bhutva punah saumya-vapur mahatma

sanjayah uvaca - Sandzaja pravil; iti - tak; arjunam - Ardzunovi; vasudevah - Krsna; tatha - takto; uktva - rikaje; svakam - svou vlastni; rupam - podobu; darsayam asa - ukazal; bhuyah - znovu; asvasayam asa - povzbudil ho; ca - take; bhitam - zdeseny; enam - jeho; bhutva - bude; punah - opet; saumya-vapuh - krasna podoba; maha-atma - mocny.

Sandzaja pravil Dhrtarastrovi: Kdyz Krsna, Nejvyssi Osobnost Bozstvi, takto promluvil k Ardzunovi, vyjevil znovu svou pravou ctyrrukou podobu a nakonec, aby uspokojil zdeseneho Ardzunu, ukazal se mu ve sve dvouruke podobe.

VYKLAD: Kdyz se Krsna zjevil jako syn Vasudevy a Devaki, zjevil se nejdrive jako ctyrruky Narajana, ale na prosbu svych rodicu se promenil v obycejne detatko. Prave tak Krsna vedel, ze Ardzuna si nepreje videt Jeho ctyrrukou podobu, ale kdyz o to zadal, Krsna mu tuto podobu ukazal take. Potom se opet zjevil ve sve dvouruke podobe. Slova saumya-vapuh (velice krasna podoba) jsou velmi vyznamna a mysli se jimi nejkrasnejsi podoba. Kdyz byl Krsna pritomen zde na Zemi, byli vsichni uchvaceni Jeho prekrasnou podobou, a ponevadz Krsna je vladce vesmiru, zahnal jednoduse strach sveho oddaneho, Ardzuny, a ukazal se mu znovu ve sve krasne podobe jako Krsna. V Brahma-sanhite (5.38) se uvadi: premanjana-cchurita-bhakti-vilocanena. Pouze ti, jejichz oci jsou pomazany balzamem lasky, mohou spatrit krasnou podobu Sri Krsny.

SLOKA 51

arjuna uvaca
drstvedam manusam rupam tava saumyam janardana
idanim asmi samvrttah sa-cetah prakrtim gatah

arjunah uvaca - Ardzuna pravil; drstva - kdyz vidim; idam - tuto; manusam - lidskou; rupam - podobu; tava - Tvoji; saumyam - velmi krasnou; janardana - o hubiteli nepratel; idanim - prave nyni; asmi - jsem; samvrttah - uklidnen; sa-cetah - v mem vedomi; prakrtim - do me vlastni prirozenosti; gatah - navracen.

Kdyz Ardzuna takto spatril Krsnu v Jeho puvodni podobe, pravil: O Dzanardano, pri pohledu na Tvoji prekrasnou lidskou podobu se ma mysl uklidnila a vracim se znovu do sve puvodni prirozenosti.

VYKLAD: Ze slov manusam rupam je patrno, ze Nejvyssi Osobnost Bozstvi ma puvodne dve ruce. Lide, kteri Krsnu hani tim, ze Ho pokladaji za obycejneho cloveka, si nejsou vedomi Jeho bozske podstaty. Kdyby byl Krsna obycejny clovek, jak by mohl ukazat vesmirnou podobu a pote se zjevit ve ctyrruke podobe jako Narajana? V Bhagavadgite se jasne rika, ze ten, kdo povazuje Krsnu za obycejneho cloveka a klame ctenare tvrzenim, ze z Krsny promlouva neosobni brahma, se dopousti tezkeho zlocinu. Krsna zjevil nejen svou vesmirnou podobu, ale i svou ctyrrukou podobu jako Visnu. Jak tedy muze byt povazovan za obycejneho cloveka? Cisty oddany se vsak neda zmast nespravnymi komentari k Bhagavadgite, nebot vi, co je co. Puvodni verse Bhagavadgity jsou nad slunce jasnejsi a nepotrebuji vysvetleni posetilych komentatoru.

SLOKA 52

sri-bhagavan uvaca
su-durdarsam idam rupam drstavan asi yan mama
deva apy asya rupasya nityam darsana-kanksinah

sri-bhagavan uvaca - Krsna, Nejvyssi Osobnost Bozstvi, rekl; su-durdarsam -velice tezke spatrit; idam -tuto; rupam - podobu; drstavan asi -jak vidis; yat - kterou; mama - Muj; devah - polobozi; api - take; asya - tato; rupasya - podoba; nityam - vecne; darsana-kanksinah - touzi spatrit.

Vzneseny pravil: Muj drahy Ardzuno, je velmi nesnadne uzrit podobu, na kterou se nyni divas. I polobozi ustavicne touzi spatrit tuto tak milou podobu.

VYKLAD: Ve ctyricatem osmem versi teto kapitoly rika Krsna Ardzunovi, ze zhlednout Jeho vesmirnou podobu je nemozne i po vykonani mnoha ctnostnych skutku, obeti a tak dal. Pouzitim slov su-durdarsam se v tomto versi naznacuje, ze Krsnova dvouruka podoba je velice duverna. Clovek by snad mohl spatrit vesmirnou podobu, kdyz ke vsem aktivitam, jako je pokani, studium Ved a filozoficke spekulovani, prida trochu oddane sluzby. Snad je to i mozne, ale jak jiz bylo receno, ani tuto podobu neni mozno spatrit bez bhakti. Nad vesmirnou podobou vsak existuje Krsnova dvouruka podoba, kterou zhlednout je jeste tezsi i pro polobohy, jako je Brahma a Siva, kteri si preji Krsnu takto videt. Srimad Bhagavatam rika, ze kdyz se o Krsnovi predpokladalo, ze je v lune Devaki, dostavili se vsichni polobozi z nebe, aby uzreli zazracneho Krsnu a prednesli Mu krasne modlitby, ackoliv Ho v te dobe jeste nevideli. Cekali, aby Krsnu mohli spatrit. Posetili lide mohou Krsnu zesmesnovat a povazovat Ho za obycejneho cloveka nebo vzdavat uctu ,,necemu neosobnimu`` v Krsnovi, a nikoliv Jemu samotnemu, ale takovy postoj je nesmyslny. Polobozi jako Brahma a Siva ve skutecnosti touzi po zhlednuti Krsny v Jeho dvouruke podobe.

V Bhagavadgite (9.11) se take pise: avajananti mam mudha manusim tanum asritah. Krsnu nemohou videt posetilci, kteri Ho hani. Krsnovo telo je zcela duchovni, plne blazenosti a vecnosti. To je potvrzeno v Brahma-sanhite a Krsnou samotnym v Bhagavadgite. Jeho telo se nikdy nepodoba hmotnemu telu. Proto ti, kteri studuji Krsnu ctenim Bhagavadgity nebo jine vedske literatury, narazi na problem. Pouzivaji-li hmotneho postupu, aby pochopili Krsnu, pokladaji Ho za mocnou historickou osobnost nebo velice uceneho filozofa - za obycejneho cloveka, ktery byl nucen prijmout hmotne telo, prestoze byl tak mocny. Absolutni Pravdu povazuji definitivne za neosobni, coz vede k domnence, ze z neosobniho aspektu se projevil aspekt osobni, ktery je poutan k hmotne prirode. To je materialisticke pojeti Nejvyssiho Pana. Dalsi pojeti ma take spekulativni charakter. Ti, kteri hledaji poznani o Krsnovi, spekuluji a mysli si, ze je mene dulezity nez Jeho vesmirna podoba. Tvrdi tedy, ze vesmirna podoba, kterou Krsna zjevil Ardzunovi, je dulezitejsi nez Jeho osobni podoba. Podle nich je osobni podoba Nejvyssiho jen vytvorem fantazie. Veri, ze Absolutni Pravda je neosobni.

Transcendentalni zpusob, jak pochopit Krsnu, je popsan ve ctvrte kapitole Bhagavadgity: naslouchat o Krsnovi od autorit. To je skutecna vedska metoda a ti, kteri se doopravdy ridi vedskymi tradicemi, naslouchaji vypravenim o Krsnovi od autorit. Neustalym naslouchanim takovych vypraveni se probudi laska ke Krsnovi. Jak jsme se jiz nekolikrat zminili, Krsna je pokryt svou energii, jogamajou. Nezjevuje se komukoliv. Pouze ti, kterym se chce zjevit, Ho mohou spatrit. To je take potvrzeno ve Vedach; pouze naprosto odevzdana duse muze pochopit Absolutni Pravdu. Transcendentalistovi se mohou otevrit duchovni oci neustalym uvedomovanim si Krsny a neustalou laskyplnou sluzbou, a Krsna se mu take muze zjevit. Takove zjeveni neni umozneno ani polobohum, a proto i oni stezi rozumeji, kdo je Krsna. Predni polobozi neustale doufaji, ze spatri Krsnu v Jeho dvouruke podobe. Z toho vyplyva, ze je velmi obtizne spatrit Krsnovu vesmirnou podobu a neni to umozneno vsem; jeste obtiznejsi je ale pochopit Jeho osobni podobu Sjamasundary.

SLOKA 53

naham vedair na tapasa na danena na cejyaya
sakya evam-vidho drastum drstavan asi mam yatha

na - nikdy; aham - Ja; vedaih - studiem Ved; na - nikdy; tapasa - prisnym pokanim; na - nikdy; danena - dobrocinnosti; na - nikdy; ca - take; ijyaya - uctivanim; sakyah - je mozno; evam-vidhah - takto; drastum - spatrit; drstavan - vidici; asi - jsi; mam - Me; yatha - jako.

Tato podoba, kterou vidis svyma transcendentalnima ocima, nemuze byt pochopena pouhym studovanim Ved, ani krutym pokanim, ani dobrocinnosti, ani uctivanim. Temito prostredky Me nikdo nemuze spatrit takoveho, jaky jsem.

VYKLAD: Krsna se nejprve zjevil svym rodicum v ctyrruke podobe a pak se promenil v detatko se dvema rukama. Tento zazrak velice tezko pochopi ateiste nebo ti, kdo se neridi zasadami oddane sluzby. Ucenci, kteri studovali Vedy, nemohou poznat Krsnu na zaklade svych jazykovych vedomosti nebo akademickych kvalifikaci. Stejne tak Mu nemohou porozumet lide, kteri se obcas chodi pomodlit do kostela. Tito lide sice navstevuji chramy, ale ve skutecnosti nemohou Krsnu pochopit takoveho, jaky je. Krsna muze byt poznan pouze prostrednictvim oddane sluzby, coz take vysvetli v nasledujicim versi.

SLOKA 54

bhaktya tv ananyaya sakya aham evam-vidho 'rjuna
jnatum drastum ca tattvena pravestum ca parantapa

bhaktya - naprostou oddanou sluzbou; tu - ale; ananyaya - aniz by byl zapleten do plodonosnych cinu nebo spekulativniho poznani; sakyah - mozne; aham - Ja; evam-vidhah - takto; arjuna - o Ardzuno; jnatum - vedet; drastum - videt; ca - a; tattvena - pravdive; pravestum - vstoupit; ca - take; parantapa - o valecniku mocnych pazi.

Muj mily Ardzuno, pouze naprostou oddanou sluzbou mohu byt spatren a pochopen tak, jak tady pred tebou stojim. Jen tak muzes vniknout do zahady Me prirozenosti.

VYKLAD: Krsnu muzeme pochopit pouze naprostou oddanou sluzbou. V tomto versi zretelne zduraznuje, aby neopravneni komentatori, pokousejici se porozumet Bhagavadgite spekulativni metodou, pochopili, ze zbytecne mari cas. Nikdo nemuze pochopit, jak se zjevil svym rodicum v ctyrruke podobe a okamzite se opet promenil v detatko se dvema rukama. Temto vecem je velice tezke porozumet studovanim Ved nebo filozofickou spekulaci. Proto se zde jasne rika, ze Ho nikdo nemuze spatrit nebo porozumet temto vecem. Ti vsak, kdo velice dukladne prostudovali vedskou literaturu, se z techto spisu mohou naucit poznat Krsnu v mnoha Jeho aspektech. Existuje tolik pravidel a prikazu, a chce-li nekdo Krsnu pochopit, musi dodrzovat usmernujici zasady, jez jsou popsany v autoritativni literature. Jednou z techto zasad je napriklad provadet stanovene pokani. Dodrzovani pustu na vyroci Krsnova zrozeni (Dzanmastami) a v jedenacty den po uplnku a nove (Ekadasi) patri k takovemu pokani. Pokud se tyka dobrocinnosti, je zrejme, ze ma byt udelovana Krsnovym oddanym, kteri jsou zapojeni v oddane sluzbe, aby sirili filozofii o Krsnovi po celem svete, coz je skutecny dar lidstvu. Jestlize nekdo daruje cast sveho vydelku lidem, kteri se snazi o rozsirovani nauky o Krsnovi, je takovy dar nejvyssi dobrocinnosti na svete. Rupa Gosvami velebil Sri Caitanju Mahaprabhua jako nejstedrejsi osobnost, nebot volne rozdaval lasku ke Krsnovi, kterou neni lehke ziskat. Clovek muze take dosahnout uspechu, ridi-li se podle predpisu urcenych pro bohosluzby v chramech. V indickych chramech je vzdy nejake Bozstvo Visnua nebo Krsny jako moznost udelat pokrok tim, ze se klanime Nejvyssimu Panu. Pro zacatecniky v oddane sluzbe je uctivani v chramech velice dulezite, coz je take potvrzeno ve vedske literature. Ve Svetasvatara Upanisade (6.23) se rika:

yasya deve para bhaktir yatha deve tatha gurau
tasyaite kathita hy arthah prakasante mahatmanah

Tomu, kdo je naprosto oddan Nejvyssimu Panu a veden duchovnim ucitelem, se muze Nejvyssi Osobnost Bozstvi zjevit. Nikdo nemuze poznat Krsnu mentalni spekulaci. Clovek, ktery neni osobne veden a zdokonalovan pravym duchovnim ucitelem, nemuze ani zacit chapat, kdo Krsna je. Slova tu je zde pouzito pro znazorneni, ze zadne jine metody nelze pouzit, ze zadnou jinou metodu nelze doporucit a ze zadna jina metoda nemuze byt uspesna k pochopeni Krsny.

Krsnovy osobni podoby se dvema nebo ctyrma rukama se zcela lisi od docasne vesmirne podoby, kterou ukazal Ardzunovi. Transcendentalni podoby Krsny se dvema rukama a podoba Narajany se ctyrma rukama jsou vecne, zatimco vesmirna podoba, kterou spatril Ardzuna, je pomijiva. Slova su-durdarsam, ktera znamenaji ,,tezko spatritelny``, poukazuji na to, ze dosud nikdo tuto vesmirnou podobu nespatril, coz take znamena, ze dosud nebylo zadneho duvodu tuto podobu oddanym zjevovat. Krsna tuto podobu zjevil na Ardzunovo prani z tohoto duvodu, ze kdyby se nekdo v budoucnu prohlasil za inkarnaci Boha, budou ho lide moci pozadat, aby ukazal svou vesmirnou podobu.

Opakovane pouziti slova na v predchozim versi naznacuje, ze nikdo by se nemel chlubit svymi akademickymi znalostmi vedske literatury, ale radeji oddane slouzit Krsnovi. Pouze potom se muze clovek pokusit napsat komentar k Bhagavadgite.

Krsna se promenil z vesmirne podoby ve ctyrrukou postavu Narajany a pak ve svou puvodni podobu se dvema rukama. Znamena to, ze jak ctyrruka podoba, tak i ostatni podoby, o kterych se zminuje vedska literatura, pochazeji z puvodniho dvourukeho Krsny. On je puvodem vsech emanaci. Ctyrruke podoby se Krsnovi nejvice podobaji, ale presto se od nich Krsna odlisuje, stejne jako se lisi od neosobniho aspektu. Pokud se tyka ctyrrukych podob Krsny, jasne se uvadi, ze i Krsnova ctyrruka podoba (znama jako Mahavisnu, ktery lezi v kosmickem oceanu a vydechuje a vdechuje nespocetne vesmiry) je take expanzi Nejvyssiho Pana. Brahma-sanhita (5.48) rika:

yasyaika-nisvasita-kalam athavalambya
jivanti loma-vila-ja jagad-anda-nathah
visnur mahan sa iha yasya kala-viseso
govindam adi-purusam tam aham bhajami

,,Mahavisnu, do Nehoz vchazeji a z Nehoz opet vychazeji vsechny nekonecne vesmiry pouhym Jeho dychanim, je uplnou expanzi Krsny. Proto uctivam Govindu, Krsnu, pricinu vsech pricin.`` Meli bychom tedy uctivat jen Krsnovu osobni podobu jako Nejvyssi Osobnost Bozstvi, ktera je vecna, blazena a plna poznani. Krsna je zdrojem vsech Visnuovych podob, je puvodcem vsech inkarnaci a je prvotni Nejvyssi Osobnosti, jak je take dolozeno v Bhagavadgite.

Ve vedske literature (Gopala-tapani Upanisad 1.1) muzeme nalezt nasledujici tvrzeni:

sac-cid-ananda-rupaya krsnayaklista-karine
namo vedanta-vedyaya gurave buddhi-saksine

,,Uctive se klanim Krsnovi, ktery ma transcendentalni podobu plnou blazenosti, vecnosti a poznani. Vzdavam Mu uctu, nebot poznani Krsny znamena poznani Ved. Proto je nejvyssim duchovnim ucitelem.`` Dale se rika: krsno vai paramam daivatam. ,,Krsna je Nejvyssi Osobnost Bozstvi.`` (Gopala-tapani 1.3) Eko vasi sarva-gah krsna idyah. ,,Krsna je Nejvyssi Osobnost Bozstvi, a proto je hoden ucty.`` Eko 'pi san bahudha yo 'vabhati. ,,Existuje pouze jediny Krsna, avsak projevuje se v nekonecne mnoha podobach a inkarnacich.`` (Gopala-tapani Upanisad 1.21)

Brahma-sanhita (5.1) rika:

isvarah paramah krsnah sac-cid-ananda-vigrahah
anadir adir govindah sarva-karana-karanam

,,Nejvyssi Osobnost Bozstvi je Krsna, Govinda, Jehoz telo je plne vecnosti, poznani a blazenosti. Nema pocatku, nebot On sam je pocatkem vseho. Je pricinou vsech pricin.``

Jinde se zase rika: yatravatirnam krsnakhyam param brahma narakrti. ,,Nejvyssi Absolutni Pravda je osoba, jmenuje se Krsna a nekdy sestupuje na Zemi.`` Take ve Srimad Bhagavatamu nalezneme popis ruznych druhu inkarnaci Boha, mezi nez je zarazen i Krsna. Potom se ale rika, ze Krsna neni inkarnace, nybrz puvodni Nejvyssi Osobnost Bozstvi (ete camsa-kalah pumsah krsnas tu bhagavan svayam).

Sri Krsna take rika v Bhagavadgite (7.7): mattah parataram nanyat. ,,Nic vyssiho nade Mne neni.`` Na jinem miste v Bhagavadgite rika: aham adir hi devanam. ,,Ja jsem prapuvodem vsech polobohu.`` Jakmile Ardzuna pochopil Bhagavadgitu, potvrdil Krsnova slova takto: param brahma param dhama pavitram paramam bhavan. ,,Nyni jsem naprosto porozumel, ze jsi Nejvyssi Osobnost Bozstvi, Absolutni Pravda a nejvyssi pribytek.`` Vesmirna podoba, kterou Krsna ukazal Ardzunovi, neni puvodni podobou Boha. Puvodni podobou je podoba Krsny. Vesmirna podoba s mnoha tisici hlav a rukou je urcena ke vzbuzeni pozornosti tech, kteri neciti zadnou lasku k Bohu. Neni to puvodni podoba Boha.

Ciste oddane vesmirna podoba nelaka; svoji lasku k Bohu projevuji v ruznych transcendentalnich vztazich. Nejvyssi Buh vymenuje transcendentalni lasku ve sve puvodni podobe Krsny. Ardzunu, ktery mel ke Krsnovi velice intimni, pratelsky vztah, vesmirna podoba nepritahovala, spise v nem vzbuzovala bazen. Ardzuna, Krsnuv vecny spolecnik, musel mit transcendentalni zrak; neni obycejny clovek. Neokouzluje ho proto vesmirna podoba, ktera jiste pripada uzasna tem, kteri se chteji povysit pomoci plodonosnych cinnosti, nebot lidem zapojenym v oddane sluzbe je nejdrazsi Krsnova dvouruka podoba.

SLOKA 55

mat-karma-krn mat-paramo mad-bhaktah sanga-varjitah
nirvairah sarva-bhutesu yah sa mam eti pandava

mat-karma-krt - kona ciny pro Mne; mat-paramah - povazuje Mne za Nejvyssiho; mat-bhaktah - zapojen v Me oddane sluzbe; sanga-varjitah - prost znecisteni drivejsimi ciny a mentalniho spekulovani; nirvairah - bez nepratel; sarva-bhutesu - mezi vsemi zivymi bytostmi; yah - kdo; sah - on; mam - ke Mne; eti - prijde; pandava - o Panduovce.

Muj mily Ardzuno, kdo Mi slouzi s cistou oddanosti, kdo je prost mentalni spekulace a bez poskvrny plodonosnych cinu, kdo pro Mne jedna, povazuje Mne za svuj nejvyssi cil a je pratelsky ke vsem zivym bytostem, ten ke Mne urcite dospeje.

VYKLAD: Ten, kdo chce dospet do duchovniho sveta k Nejvyssi ze vsech Osobnosti Bozstvi, ke Krsnovi, na Jeho planetu Krsnaloku a byt s Nim v duvernem styku, se musi ridit podle tohoto verse, jak ho predlozil samotny Nejvyssi Pan. Tento vers je pokladan za jadro Bhagavadgity. Bhagavadgita je kniha obracejici se k podminenym dusim, ktere se pokouseji ovladnout prirodu, aniz by znaly pravy duchovni zivot. Smyslem Bhagavadgity je ukazat, jak clovek muze porozumet sve duchovni podstate, svemu vecnemu vztahu k Nejvyssi duchovni osobnosti a jak se muze navratit domu, zpatky k Bohu. Prave tento vers zretelne vysvetluje zpusob, kterym muzeme dosahnout pokroku v duchovnim zivote, tedy oddanou sluzbu.

Znamena to, ze vsechnu svoji energii bychom meli soustredit na vykonavani prace s mysli uprenou na Krsnu a na Jeho poteseni, coz je take potvrzeno v Bhakti-rasamrta-sindhu (2.255):

anasaktasya visayan yatharham upayunjatah
nirbandhah krsna-sambandhe yuktam vairagyam ucyate

Nikdo by proto nemel konat praci, ktera nema zadnou spojitost s Krsnou. Tomu se rika krsna-karma. Clovek se muze zabyvat ruznymi cinnostmi, ale nemel by byt poutan k vysledkum sve prace. Vysledek by mel byt venovan pouze Krsnovi. Obchodnik musi napriklad obchodovat, ale aby sve zamestnani premenil v duchovni cinnost, v jejimz stredu je Krsna, musi obchodovat pro Krsnu. Je-li Krsna majitelem obchodu, pak Mu take patri veskery zisk. Obchodnik muze mit velke mnozstvi penez, ale vsechny by mel dat Krsnovi. Tomu se rika pracovat pro Krsnu. Misto aby postavil velky palac pro svuj vlastni smyslovy pozitek, mel by postavit krasny chram pro Krsnu, kde umisti Bozstvo Krsny a zaridi Jeho uctivani, tak jak to predepisuji autorizovana pisma o oddane sluzbe. To vse je krsna-karma. Nemeli bychom se tedy upinat na vysledky sve prace; vysledky by mely byt venovany Krsnovi a clovek by mel prijimat pouze zbytky po obeti Krsnovi jako prasadam.

Jestlize nekdo postavi velkou budovu pro Krsnu, kde umisti Bozstvo Krsny, neznamena to, ze tam nesmi bydlet. Musi si vsak uvedomovat, ze majitelem budovy je Krsna - to se nazyva uvedomovani si Krsny. Nemuzeme-li pro Krsnu postavit chram, muzeme se zamestnavat cistenim takoveto svatyne; to je take krsna-karma. Nebo se muzeme starat o zahradu. V Krsnove sluzbe se da vyuzit i kousek pudy. Kazdy majitel pozemku (v Indii vlastni kousek pudy i chudi lide) muze pestovat kvetiny, ktere by mel obetovat Krsnovi. Muze pestovat kericky tulasi, ponevadz listky tulasi jsou pri uctivani velmi dulezite. O tom se Krsna zminuje v Bhagavadgite (9.26): patram puspam phalam toyam. Krsna si preje, abychom Mu obetovali list, kvet, ovoce nebo trosku vody, nebot takovou obeti bude uspokojen. Listem se mysli zvlaste listek tulasi. Clovek muze pestovat tulasi, zalevat ji a starat se o ni. I nejchudsi lide tedy mohou slouzit Krsnovi. To je nekolik prikladu, jak muzeme slouzit Krsnovi.

Slova mat-paramah poukazuji na toho, kdo povazuje styk s Krsnou v Jeho svrchovanem sidle za zivotni dokonalost. Takovy clovek si nepreje byt povysen na vyssi planety, jako je Mesic, Slunce a dalsi nebeske planety, ani na Brahmaloku, nejvyssi planetu ve vesmiru. Nic takoveho ho nelaka. Preje si pouze, aby se dostal do duchovniho sveta, a dokonce i v duchovnim svete se nespokoji splynutim s brahmadzjoti; preje si vstoupit na nejvyssi duchovni planetu Krsnaloku neboli Goloku Vrndavanu. O teto planete ma dokonale znalosti, a proto se o jine planety nezajima. Slova mad-bhaktah naznacuji, ze takovy clovek je zcela pohrouzen v oddane sluzbe, kterou lze vykonavat deviti zakladnimi zpusoby: naslouchanim, zpivanim, vzpominanim, uctivanim, slouzenim lotosovym noham Krsny, modlenim se, plnenim Krsnovych prikazu, pratelenim se s Krsnou a odevzdanim vseho Krsnovi. Clovek muze vykonavat vsech devet, osm, sedm, ci dokonce jen jednu z techto metod oddanosti, a tim urcite dosahne dokonalosti.

Vyraz sanga-varjitah je velmi dulezity. Clovek by se nemel stykat s lidmi, kteri jsou proti Krsnovi. Nejsou to pouze ateiste, kteri jsou proti Nemu, nybrz i ti, kteri maji sklon k plodonosnym cinnostem a mentalnim spekulacim. V Bhakti-rasamrta-sindhu (1.1.11) je oddana sluzba popsana ve sve nejcistsi podobe:

anyabhilasita-sunyam jnana-karmady-anavrtam
anukulyena krsnanu- silanam bhaktir uttama

Srila Rupa Gosvami v tomto versi jasne rika, ze jestlize chce clovek vykonavat cistou oddanou sluzbu, musi byt oprosten od vsech hmotnych necistot. Nesmi se stykat s lidmi, kteri propadli plodonosnym cinnostem a intelektualni spekulaci. Je-li clovek neposkvrnen hmotnou zadosti, prost nezadouci spolecnosti a pestuje-li uspesne poznani o Krsnovi, pak se to nazyva cista oddana sluzba (anukulyasya sankalpah pratikulyasya varjanam; Hari-bhakti-vilasa 11.676).

Clovek musi myslet na Krsnu v pozitivnim smyslu, nikoliv v negativnim. Kansa byl Krsnuv nepritel. Od sameho pocatku Krsnova zivota planoval, jak by Krsnu zabil, a protoze se mu to nikdy nepodarilo, neustale na Neho myslel. Ustavicne na Neho myslel pri praci, pri jidle i ve spani. Avsak takove uvedomovani si Krsny nebylo pozitivni, a proto byl pokladan za demona; nakonec ho Krsna zabil, prestoze na Krsnu myslel ctyriadvacet hodin denne. Koho Krsna zabije, ten je pochopitelne ihned vysvobozen, ale to zajiste neni cilem cistych oddanych. Cisty oddany netouzi po spaseni a ani nechce byt premisten na nejvyssi planetu Goloku Vrndavanu. Jeho jedinym cilem je slouzit Krsnovi, kdekoliv a kdykoliv.

Krsnuv oddany se chova pratelsky ke vsem. Proto se rika, ze nema nepratele (nirvairah). Jak je to mozne? Oddany, ktery si je vedom Krsny, vi, ze pouze oddana sluzba Krsnovi muze cloveka zbavit vsech zivotnich problemu. Zna to z vlastni zkusenosti, a proto chce tento system uvedomovani si Krsny zavest do lidske spolecnosti. Ze svetovych dejin zname mnoho prikladu, kdy oddani obetovali sve zivoty za rozsirovani vedomi o Bohu. Znamym prikladem je Jezis Kristus, ktery obetoval svuj zivot za sireni vedomi o Bohu a byl neznabohy ukrizovan. Bylo by samozrejme nespravne verit, ze skutecne zemrel. V Indii je mnoho podobnych prikladu, jako napriklad Haridasa Thakura a Prahlada Maharadza. Proc vlastne nekdo riskuje svuj zivot? Protoze chce sirit nauku o Krsnovi, a to neni lehke. Clovek, ktery si je vedom Krsny, vi, ze lide se trapi jen proto, ze zapomneli na svuj vecny vztah ke Krsnovi. Proto nejvyssi sluzba, kterou muzeme vykonat pro lidskou spolecnost, je zbavit sveho blizniho vsech hmotnych problemu. Proto se cisty oddany zapojuje do oddane sluzby Krsnovi. Muzeme si nyni predstavit, jak je Krsna milosrdny k tem, kteri Mu slouzi a jsou ochotni pro Neho riskovat. Proto takovi lide po opusteni tela zarucene dosahnou nejvyssi planety.

Sri Krsna ukazal svou vesmirnou podobu, coz je pouze pomijivy vytvor. Ukazal take vsepohlcujici cas, a dokonce se zjevil jako ctyrruky Visnu. Krsna je tedy prapuvodem vsech projeveni. Krsna neni projevem vesmirne podoby visva-rupa ani Visnua. Krsna je puvodcem vsech podob. Existuji statisice Visnuu, ale pro oddaneho neni zadna z Krsnovych podob tak dulezita jako Jeho puvodni dvouruka podoba Sjamasundary. V Brahma-sanhite se pise, ze ti, kteri jsou v lasce a oddanosti poutani k Sjamasundarovi, Krsnovi, mohou ve svych srdcich neustale videt pouze Jeho. Proto bychom si meli uvedomit, ze smyslem teto jedenacte kapitoly je ukazat, ze podoba Krsny je svrchovana a nejvyssi.

 

Takto konci Bhaktivedantovy vyklady k jedenacte kapitole Srimad Bhagavadgity, ktera se nazyva ,,Vesmirna podoba``.