Jak správně používat AROMALAMPY

13.09.2014 09:59

Aromalampa je nejčastěji keramická, ale někdy také skleněná či kovová nádoba, která má ve svém dně prostor na svíčku a nad ním nádobku na odpařování. Nádobka se po zapálení svíčky naplní 40–50 °C teplou vodou a do této vody se přidá pár kapek vybraného éterického oleje nebo směsi éterických olejů. Jedná se o princip odpařování pomocí otevřeného ohně. Přestože není jediným způsobem využití aromaterapie, je rozhodně způsobem nejznámějším. Kromě uvolňování příjemné vůně totiž přináší i velmi příjemné pocitové vjemy z pohledu na hořící svíčku, které umocňují pohodu a hřejivou atmosféru domova.

Při výběru aromalampy bychom kromě vzhledu měli brát v potaz i technické parametry. Čajové svíčka, která se do aromalamp používá, hoří zpravidla 4 – 5 hodin, proto je třeba zvolit typ aromalampy s dostatečně velkou nádržkou, v níž se voda neodpaří ani po dohoření svíčky. Pokud si pořídíme lampu s malou nádržkou (bohužel, takových je na trhu většina), místo vůně se dočkáme zápachu – voda se odpaří dříve, než dohoří svíčka, nádržka se přehřeje a zbytky éterických olejů se připálí. Nádobka by také měla mít od svíčky dostatečnou vzdálenost, aby se voda nezačala vařit; vroucí voda by přirozené účinky éterických olejů úplně znehodnotila.

Velmi důležité je správné dávkování éterických olejů do aromalampy. Jako i v mnoha jiných případech zde platí, že méně bývá více. Zpravidla postačí 1–2 kapky na 5 m2 prostoru. Obecně máme tendence k předávkování. Tato chyba vzniká i díky faktu, že po asi 15 minutách přestáváme vůně vnímat. Máme pocit, že vůně vyprchala a stále přidáváme éterické oleje. V tomto směru je dobré řídit se přírodou, například při pobytu v lese je intenzita vůně také na prahu vnímatelnosti, ale přesto působí.

Po každém použití se doporučuje aromalampu omýt mýdlem a nakonec opláchnout octem ředěným s vodou o poměru 1:4, což zabrání usazování vodního kamene.

Hořící aromalampu je třeba umísťovat na bezpečné místo mimo dosah dětí a neměla by se nechávat bez dozoru. V dětských pokojích, nemocnicích a jiných prostorách, kde není vhodné používat otevřený oheň, lze zvolit elektrickou variantu aromalampy, difuzér nebo jiný způsob odpařování.